UFAD geçtiğimiz hafta sonu Çerkes Karadağ’ı ağırladı. Cumartesi ve Pazar günü UFAD üyeleri için iki günlük yaratıcı portre atelyesi gerçekleştiren Çerkes Karadağ 30 Mart Cumartesi akşamı Orta Anadolu İşletmesi konferans salonunda 14. ve 15. sezon Temel Fotoğraf Eğitim Semineri ve Photoshop Eğitim Semineri katılımcıları sertifika töreninde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşisine dijital teknolojinin yarattığı karmaşadan ve bu karmaşanın etkilerinden bahsederek başlayan Çerkes Karadağ yeni teknolojinin kusursuzluğu getirmekle beraber insanların görsel kimliğini bulmasında bulanıklığı artırdığını, teknolojinin bu kusursuzluğu karşısında zamanla insanın yaratıcılık noktasında kendini sorgulamaya başladığını belirtti.

Günümüzdeki hızlı teknolojik gelişmelerle fotoğraf makinelerinin kusursuz fotoğraf verdiğini ancak yaratıcılık vermediğini belirten Karadağ yaratıcılığın doğuştan kazanılan bir yetenek olduğunu, yaratıcılığın öğretilemeyeceğini ancak teknik ve yaratıcılığa giden yolun öğretilebileceğini dile getirdi.

Fotoğrafın plastik sanatların en etkili ve demokratik olanı olarak bütün sanatları etkilediğini, eski tarihlerden beri fotoğrafın sanatın her alanına derin etkiler bıraktığını anlatan Karadağ çağdaş sanatta fotoğrafın çok farklı kulvarda yer aldığını belirtti.

Fotoğrafın mayasının gerçek olduğunu, günümüzde bilgisayar programlarının etkisi ile artık hiçbir fotoğrafın gerçeği yansıtmadığını başta insan yüzleri olmak üzere fotoğrafın monipile edilerek tekrar sunulduğunu bu anlamda fotoğrafın gerçekliği terk ettiğini düşündüğünü söyleyen Karadağ gerçeğin ayrıntıda gizli olduğunu bu anlamda başarılı fotoğrafçının başarısının ayrıntının gizemini yakalamak olduğunu da söyledi.

Geleneksel sanatlarda bilgi birikiminin sanatçıya yol gösterdiğini ancak fotoğrafın diğer güzel sanatlara nazaran çok genç bir sanat olması dolayısıyla uzun bir geçmişi ve fotoğrafçının uzun geçmişe dayalı bilgi birikiminin de olmadığını, bu sebeple fotoğrafta henüz kimsenin kimseye bir şey öğretemeyeceği bir dönemde olduğumuzu bu anlamda bütün fotoğrafların çağdaş olarak nitelendirilebileceğini söyleyen Karadağ “Bir sanat dalının kuramsal yanı eksikse o sanat zanaat olmaktan kurtulamaz” şeklinde konuşarak fotoğraf sanatında da bilgi birikimi ve düşünsel boyutun önemli olduğunu ve kişinin fotoğrafı sanatsal boyutlara taşımayı hedeflemesi gerektiğinin altını çizdi.
a_Cerkes-Karadag_6

Fotoğrafı hobilere, dar kapsamlı alanlara indirgeyen çok sayıda insan olduğunu ancak fotoğrafı sanatsal boyutlara taşıyacak insanlar olduğuna inandığını söyleyen Karadağ bu noktada fotoğrafçı ve sanatçı arasındaki bazı farklılıklardan bahsetti. Özetle;

-Fotoğrafçı olguları doğrudan algılar. Sanatçı bunu yapmaz. Sanatçı olguları yorumlar.

-Sanatçı doğayı kopya etmez, alıntılar yapar, yorumlar. Fotoğrafçı ise rastlantılara serüvenlere açıktır. Sanatçı ise bu serüvenlere itibar etmez. Sanatçı kendi iç dünyasının labirentinde bu serüveni yaşar.

-Fotoğrafçının temel kaygısı anlatmaktır. Sanatçı inşacıdır, yeniden oluşturur.

-Sanatçı sonra karar vermez. Karar verdiğini çeker. Fotoğrafçı spontandır, olayları anları hedefler. An fotoğrafçılığı üslup olarak belgesel, haber fotoğrafının alanına girer. Sanatçının andan daha önemli inşa süreci yani düşünce süzgeci vardır.

-Fotoğrafçıların çoğunluğunun bir konu üzerinde çalıştığını söylemesine karşın sanatçıda konsept ön plandadır. Sanatsal düşünmede öncelikle bir fikir, düşünce aşaması vardır.

-Fotoğrafçı işlevselliğe inanır. Yani fotoğrafının bir yerde gösterileceği beğenileceği düşüncesi ön plandadır. Sanatçı ise işlevsellikten çok kendine inanır, fotoğraf sanatçı için dildir.

-Fotoğrafçı gördüklerini tanımlar. Sanatçı gördüklerini muhakeme eder.

-Fotoğrafçıların çıkış noktası doğa ve gerçektir. Sanatçılar ise daha çok felsefeye yönelirler. Sanatçı düşünsel atmosferde fotoğraflarını değerlendirir.

-Fotoğrafçı sonucu hedefler. Güzel fotoğraf çekip bunun hazzını yaşamak ister. Sanatçı ise sonuca ulaşmak için nedenleri sorgular. Hiçbir mutlak sanat eseri sonucu hedeflemez, sonucu dikte etmez.

-Fotoğrafçı konulara girerken sanatçı anlam arayışlarını hedefler.

Cerkes-Karadag_1
Çerkes Kartadağ söyleşisinin ardından 14. ve 15. sezon temel fotoğraf eğitimi katılımcılarının fotoğraflarından oluşan fotoğraf gösterisi ve sertifika töreni gerçekleşti. Sertifikalarını Çerkes Karadağ, Buket Mücellit, Hüseyin Taşkın ve Gökhan Yücel’den alan katılımcılar adına Uğur Baş bir konuşma yaptı ve ardından Ufad Yönetim Kurulu adına Buket Mücellit ve Hüseyin Taşkın’a fotoğraf eğitimindeki katkılarından dolayı 14. ve 15. sezon adına teşekkür plaketi takdim etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir