• info@ufad.org
  • 0 533 265 99 83

Hakkımızda

Günlerden bir gün Lifos dağının  eteklerine sabah ışıkları doğarken bir grup yayla insanı ile bir grup coşkulu insan, sohbet edip, kahvaltı ederek fotoğraf çekiyordu.O sabahın birbirini tanımayan ama tanıyan insanlarının samimi ilişkisi, kuzuların ve çocukların sesleri, sabahın can okşayan yumuşak renkleri fotoğraf çeken arkadaşların kulaklarına ”bu serüven bitmeyecek, yeni başladınız” dercesine fısıldıyordu. Sonra gerçekten o grup zaman geçtikçe büyüyen katılımla bir gün Koç dağına gitti, bir gün Sultan sazlığına, bir gün Soysallı’ya, Erciyes’e derken nihayet bir sistem dahilinde daha bilinçli, etkin  ve daha iletilebilir bir fotoğraf sevdası olsun dercesine alternatif arayışı olmaksızın  haziran 2006 da dernekleşme yolunda  ilk adımlarını attı. Her geçen gün fotoğraf sevdalılarının katılımıyla dernek kurumsallaşma yolunda ilerledi.

2009 yılına kadar seyyar gezerken bir yer kiralandı. Masalar, sandalyeler alındı, bir projektör alındı ki en sevindirici olan olaydı, fotoğraf gönüllüleri artık kendi yerinde ve kendi imkanları ile daha güzel şekilde fotoğrafla buluşacaktı. Bu oluşum gerçekleşirken hesap kitap yapmayan bir çok gönüllünün çok kıymetli elbirliği söz konusuydu.Yaz tatili hariç her perşembe akşamı şartlar ne olursa olsun mutlaka toplanıldı, fotoğraf konuşuldu. Ufad, Kayseri halkını ilk defa yerel  bağlamda fotoğraf sergileri ile buluşturdu. Kayseri’ de TFSF’ye üye olan ilk dernek oldu. Türkiye ‘de fotoğraf alanında emeği geçmiş fotoğrafçıları Kayseri’de misafir etti. Kayseri’yi Türkiye genelinde ve uluslararası alanda temsil eden girişimlerde bulundu. Uluslararası, ülke içi geziler düzenledi. Dernekler arası dostluk bağı kurarak sergiler taşıdı, sergiler taşındı.

Bugün itibarı ile  bünyesinde çeşitliliğin getirdiği gerilimleri bertaraf ederek nadide samimiyet özelliğini korumayı başarmış, sadece fotoğraf düşünerek, üreterek ve paylaşarak yoluna devam etmektedir. Artık Kayseri’ deki diğer derneklere önderliğini yaptığı klasik fotoğraf eylemlerinin devamlılığını korumaktan öte yeni ve farklı arayışlar içinde olarak  zamanını değerlendirecektir.

Kısaca, amacı bir gün olsun fotoğraf dostluğundan sapmamış yarenlikle yolunda emin adımlarla ilerleyen derneğin  hedefi  Anadolu’nun ışık kaynaklarından faydalanarak fotoğraf dünyasında yakalayabileceği  sonsuzluğu kovalamaktır.  Bu sebeple hiçbir çıkar gözetmeksizin fotoğraf gönüllüsü olma halinden ödün vermeden serüvenine devam edecektir.

Işık, yolunuzdan, gönlünüzden ve gözünüzden eksik olmasın.
Ümran Tunoğlu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir